Businessman TOday
Potęga finansowania nieruchomości Potęga finansowania nieruchomości
Proces inwestowania w nieruchomości składa się z trzech kroków: poszukiwania, finansowania i realizacji/zysku. Jeśli nie mamy zapewnionego odpowiedniego finansowania, pozostałe kroki stają się nieistotne.... Potęga finansowania nieruchomości

Proces inwestowania w nieruchomości składa się z trzech kroków: poszukiwania, finansowania i realizacji/zysku. Jeśli nie mamy zapewnionego odpowiedniego finansowania, pozostałe kroki stają się nieistotne.

Proces inwestowania w nieruchomości składa się z trzech kroków: poszukiwania, finansowania i realizacji/zysku. Jeśli nie mamy zapewnionego odpowiedniego finansowania, pozostałe kroki stają się nieistotne. W Polsce, z racji młodego rynku, nieco innych uwarunkowań prawnych i mentalności, nie ugruntowały się jeszcze sposoby finansowania, które na rozwiniętych rynkach (szczególnie w uSA), działają od kilkudziesięciu lat. Polacy finansują zakup zazwyczaj tylko dwoma sposobami: gotówką lub kredytem bankowym. W USA tych sposób jest o wiele więcej. niektóre z nich powoli przenikają na nasz rynek, napotykając jednak na barierę niskiej edukacji finansowej Polaków i inną mentalność.

Sytuacja na rynku wymusza jednak poszukiwanie coraz to lepszych, szybszych, alternatywnych sposobów sprzedaży nieruchomości. Sprzedający coraz dłużej oczekują na sprzedaż (szczególnie drogich nieruchomości), co powoduje straty dochodzące nawet do kilkudziesięciu % wartości. Sposobem pozwalającym uniknąć tych strat i uzyskać większą cenę, jest finansowanie sprzedającym. Kluczowa tutaj jest motywacja sprzedającego.

W USA można kupić nieruchomość mając tylko 10 USD w kieszeni. Motywacja właściciela widoczna jest w ogłoszeniach o sprzedaży. oszczędza to czas i pieniądze kupującemu.
W Polsce, choć takie transakcje również są realizowane, motywacja sprzedającego nie jest widoczna wprost w ogłoszeniu (a szkoda). Trzeba ją poznać w osobistym kontakcie ze sprzedającym, niezbędna jest przy tym umiejętność nawiązywania relacji.

istnieją dwa rodzaje transakcji z użyciem tego typu finansowania: bezgotówkowe oraz z częściową wpłatą. Wykorzystywanie do takich transakcji zasobów innych ludzi jest tutaj kluczowe. Pozwala nabywać większą ilość nieruchomości, bez potrzeby budowania zdolności kredytowej lub gromadzenia latami gotówki.

Sposób finansowanie sprzedającym jest coraz bardziej atrakcyjny w świetle coraz trudniejszego dostępu do kredytu bankowego, ponieważ nie wymaga oceny zdolności kredytowej.
Podczas gdy większość sprzedających skupia się na cenie nieruchomości, która jest tylko jednym z pięciu kluczowych warunków udanej transakcji, warto wziąć po uwagę i wynegocjować odpowiedni sposób finansowania – dzięki czemu transakcja w ogóle będzie możliwa.

Krzysztof Sadecki