Businessman TOday
Networker – zawód przyszłośc Networker – zawód przyszłośc
Wydawałoby się, że wszechobecna technologia umożliwiająca zminimalizowanie osobistego udziału człowieka w wielu aspektach działalności biznesowej, spowoduje stopniową redukcję potrzeby, a co za tym idzie... Networker – zawód przyszłośc

Wydawałoby się, że wszechobecna technologia umożliwiająca zminimalizowanie osobistego udziału człowieka w wielu aspektach działalności biznesowej, spowoduje stopniową redukcję potrzeby, a co za tym idzie także wagi, międzyludzkich więzi w biznesie. Tymczasem, mamy ostatnio możliwość obserwowania, także na rynku polskim, narastającego zainteresowania networkingiem, którego osią jest właśnie budowanie trwałych, wartościowych relacji, dziś postrzegane jako jeden z ważniejszych filarów sukcesu w biznesie. Co więcej, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, którzy mogliby wspomóc przedsiębiorców w trudnej sztuce budowania więzi z drugim człowiekiem.

Networking polega, w dużej mierze, na umiejętnym rozwijaniu sieci kontaktów biznesowych. Dzięki prawidłowo zbudowanym i właściwie funkcjonującym, obopólnie korzystnym relacjom z odpowiednimi osobami można znacznie przyspieszyć rozwój kariery czy firmy. Niegdyś niesłusznie kojarzony z załatwianiem spraw po znajomości, networking stał się skutecznym narzędziem rozwoju biznesu, a nierzadko także sprzedaży w rękach profesjonalistów. Efektywna i właściwie skonstruowana sieć pozwala na wielokrotnie szybszą realizację założonych celów czy to osobistych czy biznesowych, ponieważ jednostkowy wysiłek zostaje zastąpiony wysiłkiem grupy fachowców w pożądanej dziedzinie a sprawny networker to coraz częściej poszukiwany specjalista.

social network

Kim zatem jest profesjonalny networker? To osoba, która dzięki swojej wiedzy biznesowej, znajomości narzędzi networkingowych i rozległemu doświadczeniu może zapewnić zarówno indywidualnemu klientowi jak i firmie skuteczne wsparcie w metodycznym rozwijaniu sieci wartościowych relacji, w oparciu o wcześniej założone cele. W zależności od potrzeb wsparcie to może przybierać rozmaite formy, od przeprowadzenia sesji networkingowej w czasie organizowanej przez firmę konferencji czy seminarium, poprzez szkolenie personelu w zakresie budowania relacji, od zawarcia znajomości (a także koniecznych przygotowań poprzedzających pierwszy kontakt) do podnoszenia jakości relacji, coaching networkingu, czy też wdrożenie w firmie systemu sprzedaży przez referencje i wiele innych.

Jak można zostać zawodowym networkerem? Tu sprawa nie jest już tak prosta, bowiem nie ma na razie uczelni czy szkół przygotowujących do tego zawodu (choć na biznesowych uczelniach za granicą, a ostatnio także w Polsce, dostępne są już kursy z networkingu). Zresztą networking to coś więcej niż wachlarz umiejętności – to swoisty styl życia i samo szkolenie nie wystarczy. Networking biznesowy wymaga wieloletniego doświadczenia we współpracy z ludźmi na niwie zawodowej i ogólnobiznesowego obycia. Aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie warto rozwijać swoje umiejętności komunikacji zarówno werbalnej jak i niewerbalnej oraz nauczyć się zasad budowania zaufania. Dobrze jest mieć pojęcie o sprzedaży, promocji, choć nie każdy networker musi być sprzedawcą (w rozumieniu profesji). Cenna, zwłaszcza na etapie budowania sieci kontaktów, okazuje się umiejętność szybkiego nawiązywania relacji, typowa dla ludzi otwartych, przebojowych, zazwyczaj ekstrawertyków. Nie oznacza to jednak, że networking jest dziedziną niedostępną dla osób o bardziej stonowanej osobowości. Introwertycy odnajdą się lepiej na etapie rozwijania relacji i budowania zaufania. Na szczęście, niezależnie od typu osobowości wszystkie kompetencje kluczowe dla sukcesu w networkingu są możliwe do przyswojenia, pod warunkiem właściwego nastawienia, a jest nim otwartość na drugiego człowieka i chęć pomocy innym.

Do dzisiaj networker nie widniał na liście zawodów, jednak zawrotne tempo zmian w świecie wymusza znajdowanie nowych, skuteczniejszych sposobów komunikacji z klientami i pracownikami, a networking zdaje się być właściwą odpowiedzią na te poszukiwania. Na rynku pojawia się miejsce dla osób z wysokimi umiejętnościami w zakresie networkingu, które potrafią zbudować efektywną sieć profesjonalnych relacji, zarządzać rozproszonymi zespołami specjalistów, wyrażać na szerokim forum sieci credo firmy, promować wartościowe pomysły/projekty/produkty uczestników sieci. Takie osoby umieją tworzyć obustronnie korzystną relację opartą na zaufaniu, która staje się solidną podstawą do owocnej współpracy firm czy instytucji, która przecież zawsze sprowadza się do współpracy konkretnych ludzi.

Read it in english version: http://www.businessmantoday.us/networker-the-pr…on-of-the-future/

Krzysztof Sadecki