Businessman TOday
BOOTSTRAPPING – Jak zbudować rentowny Startup bez pomocy inwestora? BOOTSTRAPPING – Jak zbudować rentowny Startup bez pomocy inwestora?
Na świecie każdego dnia powstaje coraz więcej nowych Startupów. Większość z nich upada w ciągu kilkunastu miesięcy od startu. Tylko nieliczni odnoszą rynkowy sukces.... BOOTSTRAPPING – Jak zbudować rentowny Startup bez pomocy inwestora?

Na świecie każdego dnia powstaje coraz więcej nowych Startupów. Większość z nich upada w ciągu kilkunastu miesięcy od startu. Tylko nieliczni odnoszą rynkowy sukces. Tworzenie rentownego przedsięwzięcia to żmudny proces, który wymaga sporych nakładów czasu i pieniędzy. Na początku każdy Startup potrzebuje środków na rozwój, niestety bez klientów Twoje szanse na zdobycie inwestora są bliskie zeru. Skąd zatem masz zdobyć fundusze na rozwój Twojego Startupu? Odpowiedź jest prosta… od Twoich klientów!

Bootstrapowanie to sposób prowadzenia i rozwijania działalności w oparciu o własne środki i przychody. oznacza to, że nie będziesz miał wsparcia finansowego z zewnętrznych źródeł, które pomogą Ci założyć i rozwinąć Twoją działalność. Jeżeli bootstrapujesz swoją firmę, musisz bazować na pieniądzach, które Twoja firma zarabia. Jedynym sposobem na zdobycie dodatkowych funduszy jest przekonanie klientów do płacenia Ci za Twoje usługi. Aby jednak tego dokonać, musisz dostarczać swoim klientom określoną wartość i sprawić, aby byli oni zadowoleni z Twoich usług.

Znajdziemy wiele Startupów, które odniosły sukces bootstrapując. należą do nich m.in. GitHub, Mailchimp czy envato. Jednak jednym z największych sukcesów mogą pochwalić się Jason Fried i David Heinemeier Hansson, twórcy aplikacji Basecamp, z której korzystają miliony użytkowników na całym świecie.

Głównym problemem bootstrapującego przedsiębiorstwa są ograniczone zasoby, dlatego też powinieneś uniknąć trwonienia czasu i skupić się wyłącznie na działaniach, które posuwają Twoje przedsięwzięcie do przodu. Przed rozpoczęciem budowy produktu dobrze jest mieć pewność, że gwarantujesz rozwiązanie istotnego problemu, za które użytkownicy będą płacić. uchroni Cię to przed budowaniem kolejnego zaawansowanego technicznie Startupu, który będzie miał rozwiązywać nieistniejący problem. Jeśli jednak stworzysz już produkt likwidujący problem użytkownika, nie masz jeszcze pewności, że zbudujesz rentowny biznes.

Wiąże się to z poniższymi sytuacjami:

  1. rozwiązujesz problem swoich klientów, lecz całkowita pojemność rynku jest zbyt mała, aby biznes okazał się rentowny,
  2. rozwiązujesz problem swoich klientów, lecz ich pozyskanie jest zbyt kosztowne,
  3. rozwiązujesz problem swoich klientów, lecz istnieje zbyt duża konkurencja i pozyskanie klientów jest zbyt trudne.

Jak zatem wyeliminować takie przypadki? najszybciej jest rozpocząć od walidacji postawionych hipotez. nie jest wskazana budowa docelowego produktu od A do Z. na początku wystarczy stworzyć stronę docelową, tzw. landing page dla Twojego Startupu, za pomocą którego przedstawisz problem i sposób jego rozwiązania. Dobrze jeśli będzie ona informować też o cenach za Twój produkt lub usługę oraz, co najważniejsze, powinna posiadać przycisk nawołujący do wykonania akcji. W tym przypadku jest to przycisk prowadzący do formularza rejestracji.

Jeżeli masz już stworzoną stronę internetową dla Twojego Startupu kolejnym krokiem jest zadbanie o to, by pojawili się na niej pierwsi użytkownicy.  Ruch na Twojej stronie możesz wygenerować na wiele sposobów – zarówno darmowych (np. Hacker news, Product Hunt, Reddit, Grupy na Facebooku i Linkedin), jak i płatnych (m.in. reklamy na Facebooku i Google’u, sieci reklamowe, tj. BuySellAds i Carbon).

W ten sposób możesz zyskać dane kontaktowe co najmniej 1000 osób zainteresowanych Twoim produktem. Wśród pozyskanych kontaktów będziesz mógł zbierać feedback i przeprowadzać wywiady. Ważne jest określenie profilu demograficznego Twoich potencjalnych klientów. na bazie tych wywiadów  określ minimalny zestaw funkcji, jakie musi oferować produkt, aby mieć wartość dla Twoich klientów. następnie przystąp do budowy absolutnie minimalnej wersji produktu, który następnie przekaż do testowania swoim użytkownikom. na tym etapie zacznij pobierać opłaty od swoich potencjalnych klientów.  Powinieneś w ten sposób zdobyć minimalnie od 20 do 30 klientów. Jeżeli Ci się to nie uda, musisz zastanowić się nad Twoją propozycją wartości, inną grupą docelową klientów lub zaprzestaniem dalszych działań.

Zapamiętaj, że Twój produkt nie musi być idealny od samego początku. Zostaw sobie miejsce na błędy a na samym początku dostarcz tylko minimalną ilość funkcjonalności, które rozwiązują problem Twoich użytkowników. Zawężenie ilości funkcjonalności do minimum pozwoli Ci zaoszczędzić sporą ilość czasu i pieniędzy, a także rozwijać się wraz z każdą dodaną funkcjonalnością. Dalszy rozwój Twojego Startupu przebiegać powinien w ścisłej współpracy z Twoimi użytkownikami.  Dobrze jest tworzyć tylko te funkcjonalności, które są oczekiwane przez Twoich płacących użytkowników. Feedback i żądania użytkowników kont darmowych mają dużo mniejszy priorytet w tym zakresie, ponieważ nie masz gwarancji, że wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, staną się Twoimi klientami. Priorytetową sprawą jest również bardzo dobre wsparcie dla Twojego produktu. Jeżeli Twoi klienci napotkają jakiekolwiek problemy, muszą mieć możliwość łatwego skontaktowania się z Tobą, w celu rozwiązania problemu. Jeżeli będziesz dbał o wysoki poziom satysfakcji swoich klientów, znacząco ograniczysz współczynnik ich odejść.

Bootstrapowanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Firma, która startuje w ten sposób, musi za wszelką cenę pilnować kosztów, co może na początku spowalniać jej rozwój. natomiast wymusza ono skupienie się na tym, co istotne w budowaniu rentownej firmy, czyli pozyskiwaniu klientów. Bootstrapowanie pozwala również na rozwinięcie firmy i zwiększenie wielokrotnie jej wartości, co w przypadku pozyskiwania zewnętrznych funduszy, będzie skutkowało dużo wyższą ostateczną wyceną Twojej firmy.

Krzysztof Sadecki